Сонот на секоја дама е прекрасна, сјајна и здрава коса.

За сјајна коса, не е доволно само редовно одење на фризер и правилно сушење, туку и нега на коса која одговара на типот на косата.

Секоја коса е подложна на сушење и пукање, особено во текот на зимата, па затоа е потребна редовна хидратација со природни препарати. Покрај тоа, ќе ви откриеме рецепт за најдобра маска која ќе ви ја обезбеди потребната грижа за сувата и оштетена коса.

Се што ви треба е кокосово масло и мед. Износот зависи од должината и густината на вашата коса.

Измешајте 1 лажичка кокосово масло со 1 лажиче мед во сад. Ако имате силна и долга коса, да се зголеми количината на состојки. Добро измешајте ги состојките и нанесете ја смесата на влажна коса рамномерно од корените до врвовите. Завиткајте ја косата со пластична фолија или ставете капа за туширање. Оставете ја маската да стои 40 минути, а потоа добро исплакнете со шампон за коса.

Оставете косата да се исуши природно. Оваа маска можете да ја употребувате еднаш или двапати неделно.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваБидете шик и на скијачките патеки!
Следна објаваУпотребете ги кожните детали на правилен начин!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР