Како да станете “господар” на својот живот …

Џон Роналд Рјуел Толкин (3 јануари 1892 – 2 септември 1973) е англиски писател, автор на „Хобитот“ (The Hobbit) и неговото продолжение, трилогијата „Господарот на прстените“ ( The Lord of The Rings).

Светската популарност ја стекна благодарение филмовите кои беа снимени по овие дела.

Покрај своите феноменални дела, Толкин остави неколку цитати со чија помош денес можеме подобро да го разбереме животот и да го ставиме по контрола:

 

 

“Лажните надежи се поопасни од стравовите”.

“На овој свет постои доброто, за кое треба да се бориме”.

“Малку по малку, човекот знае да отпатува далеку”.

“Надежда често се раѓа, кога се е напуштено”.

“Не е лоша работа да се слави едноставниот живот”.

“Светот би бил поубаво место кога луѓето повеќе би ја ценеле храната, прослава и песната, отколку еден куп злато”.

“Никогаш” е премногу долг збор дури и за мене”.

 

“Каде има живот, има надеж”.

 

“Не е важна силата на телото, туку силата на духот”.

“Се што треба да одлучиме е – што да правиме со времето кое ни е дадено”.

“Мудрите зборуваат само за тоа што го знаат”.

“Сите имаат своја вредност, така што едните придонесуваат за вредноста на другите”.

“Дури и најмалиот човек може да го смени текот на иднината”.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваБрзо и едноставно украсување на стари чевли!
Следна објаваУметнички ремек-дела инспирирани од Шекспир
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР