Време е за мандарини, а веќе три до четири мандарини дневно ја покриваат потребата од витамин Ц. Има многу добри причини зошто секојдневно треба да го јадеме овој плод.

1. Мандарините се добри за кожата
Мандарините ќе ѝ дадат сјај на вашата кожа. Витаминот Ц кој е во нив го стимулира обновувањето на сврзното ткиво, а високиот процент на витамин А, исто така, ја поддржува и функцијата на здрава кожа.

2. Мандарините ви помагаат да изгубите тежина
Ова вкусно овошје е добро за вашата линија. Мандарините го забрзуват вашиот метаболизам, а со тоа и слабеењето. Ниската калорична вредност ги прави диетална храна, а со конзумирањето воедно, ќе се заситите. Најдобро од сè е што мандарините ќе ве држат сити долго време.

3. Мандарините ги зајакнуваат коските
Освен за кожата, мандарините се исто така добри и за коските. Калциумот кој е од суштинско значење за здравјето на коските, нашето тело едноставно го апсорбира калциумот кој се наоѓа во цитрусите.

4. Мандарините го зајакнуваат одбранбениот механизам на телото
Мандарините се вистински имуно-бустер. Голема доза на витамин Ц ќе му помогне на телото да се бори против настинките и грипот.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваИнтересна музичка кутија во чест на пријателството!
Следна објаваРозовите пантолони од Манго го освоија Instagram!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР