Православните христијани во Македонија, денес го празнуваат Свети Никола Чудотворец, светецот заштитник на сиромашните, на морепловците, на рибарите, на морињата, на вдовиците, на сираците… Свети Никола е еден од најпочитуваните светци, a го слават и православните и католиците, но и дел од муслиманите, особено во Турција. Во Македонија и во светот има безброј цркви, манастири, икони и фрески што се посветени на овој светец.

Именден празнуваат: Никола, Нино, Николина, Коле, Кула, Нина…

За многи години!

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваIllusdreamer – средношколци кои се мајстори за привремената уметност!
Следна објаваНов веб-сајт со можност за 3Д интерактивна прошетка на Skopje City Mall
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР