Од бучните зафатени улици на Шангај и Хонг Конг, до пространите европски пејсажи чиј центар го зафаќаат добро познатите катедрали!

Kwan Yeuk Pang е сликар кој обожава да патува и да го документира своето искуство со скици насликани со водени бои. Сцени богати со допирот на моментална атмосфера ни ги претставува со микс на скуден избор на незаситени бои.

Image may contain: outdoor

Урбаното скицирање стана движење кое ги мотивира уметниците да вежбаат на брзо скицирање и што повеќе да ја практикуваат оваа вештина. Панг го има доловено денот пред катедралата на Св. Марко во Венеција со само две бои, портокалова за небото и архитектонските детали и сино-виолетова за подот и сенките.


Image may contain: one or more people and people standing

На оваа скица е документирана зимата во Ханчжоу, Кина. Користејќи портокалова за благо осветлување на улицата, црвени сенки за додавање на живост наспроти синото темно небо ја прави скицата неверојатно впечатлива, додека светлината се рефлектира од бројните чадори во гужвата, и бели снегулки паѓаат од небото за само да се стопат на водената улица.


Панг во слободно време држи часови на шеесет ентузијасти кои сакаат да сликаат со водени боици. Доколку сакате да ја следите неговата работа, заследете го на Instagram.

Image may contain: outdoor

Image may contain: shoes and outdoor

Image may contain: outdoor

Image may contain: outdoor

Image may contain: sky and outdoor

Image may contain: outdoor and water

Image may contain: outdoor

Image may contain: bicycle and outdoor

Image may contain: outdoor

Image may contain: sky and outdoor


No automatic alt text available.


 

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР