Кина едноставно не престанува со изненадувања!

No automatic alt text available.

MVRDV дизајнираше библиотека која не само библиофилите, туку и архитектите во целиот свет ги остави без здив!

Tianjin Binhai Library е изградена од полици! Па и не буквално, но полиците се вклопени во контурите на ѕидовите и терасите, што може да се каже дека создаваат еден богат топографски пејсаж на ентериерот, а да не стане за збор кога тие полици ќе се наполнат со книги.

No automatic alt text available.

MVRDV заедно со TUPDI (Tianjin Urban Planning and Design Institut) ја дизајнираа библиотеката во Тјенцин, со цел да ја вклучат во поголемиот план за создавање на културно катче во градот. Самата зграда е поврзувач на паркот со остатокот од „културното катче“. Карактеристична е овалната фигура во библиотеката која привлекува огромно внимание, потоа се на видик широките полици кои даваат илузија на бесконечност.

Image may contain: indoor

Мораме да и честитаме на Кина за нејзината проникливост и иновативност кога станува збор за архитектурата и дизајнот. Едноставно не знае за грешка!

No automatic alt text available.

Image may contain: sky and outdoor

Image may contain: outdoor

Image may contain: people sittingImage may contain: outdoor

СПОДЕЛИ
Претходна објаваИсторија на модата и првите почетоци на Haute Couture
Следна објаваАпартман за две различни расположенија!
Најмладиот член на семејството кое ја создава креативната страна на животот нуди нова перцепција на авантуристичкиот дух кој цели кон откривање на креативитетот низ сите агли на Земјата. Со изострен вкус посветен на седмата уметност, со мелодична селекција и мотивациона природа се труди да ги доближи вредностите на неконвенционалниот стил на живот до помладата публика.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР