Керамиката дефинитивно оживеа во дизајнерската заедница, така што сега имаме повеќе и почесто можности да гледаме различни пристапи на работа со овој традиционален материјал …

Со овој познат материјал, денешните дизајнери создаваат нови, современи дизајни. Украинската архитектка и дизајнерка, Викторија Јакуша, користеше керамика како главен материјал во осум од своите осумнаесет дела од колекцијата Fain.

Како што вели Викторија, керамичката традиција во Украина е многу стара, па решила да се врати на самиот почеток и да создаде современ мебел користејќи ги материјалите и техниките на нејзините предци.

Таа соработувала со осум украински уметници за да создаде керамички елементи за нејзината колекција, составена од маса, ноќни масички, подна лампа, лустер, мијалник и вазна, покрај другите текстилни парчиња и мебел. Секој од керамичките предмети е направен рачно, што значи дека сите тие се потполно уникатни. 

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПо 160 години Louis Vuitton се враќа на No.2 Place Vendômе!
Следна објаваПрефинет и пријатен дуплекс во Киев!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР