Михаела Норок е романска фотографка која патувала низ светот забележувајќи ја убавината на различноста околу нас. 500 портрети на жени направени во повеќе од 50 земји ја создадоа книгата “Атлас на убавината”.

“Атлас на убавината” е книга со повеќе од 500 портрети и многу интересни приказни. Фотографката со овој проект, во време на омраза и нетолеранција кон различните, сака да испрати порака на љубов и прифаќање. Таа тврди дека вистинската убавина не ја познава возраста, бојата или трендовите, се наоѓа насекаде, во метрополи, во шумите во Африка, можете да ја најдете во секој агол на овој свет.

Михаела Норок проектот го започнала во 2013 година, кога тргнала на патување низ светот со ранец и камера.

“Атлас на убавината” е збирка на фотографии кои откриваат дека убавината е насекаде околу нас, во различни бои и големини. Портретите се овековечени од жени кои доаѓаат од локалните заедници, дождовни шуми на Амазон, Индија или Европа и секоја од нив е различа, посебна и убава.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваSofia Bonati | Девојки во самиот центар на лавиринтот
Следна објаваПатиките од кадифе се хит на сезоната, а за овие постои листа на чекање!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР