Една нова студија, објавена во Journal of the European Journal of Nutrition, покажа дека црниот чај може да помогне при губење на килограмите.

 

 

Истражувачите откриле дека полифенолите од црниот чај го стимулираат растот на добрите цревни бактерии и го стимулираат формирањето на масните киселини со кратки ланци, што пак го забрзува метаболизмот. Резултатот од пиењето црн чај го забрзува согорувањето на калориите и губењето килограми.

Покрај тоа, се покажало дека црниот чај го намалува бројот на бактерии кои се одговорни за дебелината, но истовремено овозможува добрите бактерии да се размножуваат во здрава количина.

Исто така, црниот чај ја спречува таканаречената синтеза на масни киселини која ги претвора јаглехидратите во масти.

 

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСлаткододен аквариум во Карловац-Хрватска!
Следна објаваНеделен хороскоп од 23 – 29.10.2017 година!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР