1. Пивото го одржува здравјето на бубрезите. Една чаша пиво дневно, ја намалува веројатноста за појава на болести на бубрезите за околу 40 проценти, според една неодамнешна студија.

2. Влакната кои ги има во составот на пивото,  го намалуваат нивото на лошиот холестерол и го штитат телото од развојот на кардиоваскуларните заболувања.

3. Пивото е богато со витамините Б1, Б2, Б6 и Б12 и дефинитивно го зголемува нивото  на витамин Б во телото. Пивото содржи 30% повеќе витамин Б6 од било кој друг извор, како и голема количина на реткиот витамин Б12.

4. Според друга научна студија, високото ниво на силициум во пивото ги зајакнува коските.

5. Пивото содржи лактофлавин и никотински киселини, компоненти кои промовираат сон и третираат несоница.

6. Резултатите од студијата потврдуваат, дека умереното консумирање на пивото го намалува ризикот од мозочен удар за неверојатни 40 до 60 проценти.

7. Пивото е одличен пијалак за спречување на згрутчување на крвта.

8. Експертите сугерираат дека пивото ја подобрува меморијата. Според нив, љубителите на пиво имаат помал ризик од деменција и Алцхајмерова болест.

8. Stručnjaci ukazuju da pivo poboljšava pamćenje. Prema njima, ljubitelji piva imaju manji rizik od demencije i Alchajmerove bolesti.

 

9. Докажано е дека две чаши пиво дневно значително го намалуваат стресот.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваАктерката Џенифер Лоренс е повторно заштитно лице на Диор!
Следна објаваХрана која го намалува ризикот од срцев удар!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР