1. Овесна каша

Богата е со влакна и го намалува нивото на “лош” холестерол.

1. Ovsena kaša

2. Јагоди, боровинки, капини, малини

Овие бобинки го намалуваат и го регулираат крвниот притисок и овозможуваат подобар проток на крв преку крвните садови.

2. Jagode, borovnice, kupine, maline

3. Црно чоколадо

Ако се јаде во нормални количини, го нормализира крвниот притисок и ги чисти крвните садови

3. Crna čokolada

4. Ореви, бадеми, лешници…

Тие содржат високо ниво на протеини и содржат високи количини на витамин Е што го намалува холестеролот.

4. Orašasti plodovi

5. Маслиново масло

Само неколку лажици маслиново масло, го намалуваат холестеролот и шеќерот во крвта.

5. Maslinovo ulje

 6. Црно вино

Помага кај запушени крвни садови, при детоксикација на телото и до губење на тежината. Се разбира, ако пиете во мали количини.

6. Crno vino
 7. Зелен чај

Овој чај го забрзува метаболизмот и го подобрува губењето на тежината. Исто така води до подобар проток на крв во крвните садови.

7. Zeleni čaj

8. Брокула и спанаќ

Овие намирници содржат високо ниво на витамини, минерали и антиоксиданти. Ако често се консумираат, крвниот притисок го нормализираат.

8. Brokoli i spanać

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваШто се случува со вашето тело ако пиете пиво секој ден?
Следна објаваНајмали земји на светот за кои не сме ни знаеле дека постојат!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР