Добродојдовте во Githorn, село од бајките во кое нема улици!
Во холандската провинција Оверијсел се наоѓа Гиторн, село кое често се нарекува “Венеција на север”.

foto: thinkstockГиторн бил основан во средниот век, поточно околу 1230 година, кога бегалците од Медитеранот пристигнале во овој дел од Европа.

foto: thinkstock

Долго време, беше вистинска реална еколошка зона, бидејќи во селото немаше автомобили, но од скоро, се прават одредени исклучоци за посебни ситуации.

foto: thinkstockВо стариот дел од селото нема улици, туку само велосипедски патеки, а сообраќајот главно се одвива преку бројни канали (долги околу седум километри), додека пешаците може да го преминат со шетање низ 180 мали дрвени мостови.

foto: thinkstock

Особено интересено е тоа што туризмот имал многу мало влијание врз развојот на Githorn, кој се уште го задржува стариот изглед.

Тоа може да се види по голем број на еднокатни традиционални куќи, од кои некои се стари и двесте години.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНовиот Амигос 2.0. во ново руво и со збогатено мени
Следна објава5 начини да ги избегнете есенските настинки!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР