На есен, бројот на болни луѓе брзо се зголемува.

Пред се, ова се должи на намалување на температурата на воздухот, што е стрес за телото. За да се избегнат есенските настинки, користете ги овие едноставни совети.

Jedite med i čokoladu

Јадете мед и чоколадо
Медот и чоколадото го подобруваат имунитетот и расположението. Докажано е дека доброто расположение, исто така, позитивно влијае на имунитетот на телото. Затоа, не заборавајте да ги вклучите овие производи во вашата исхрана, а за да не ја промените фигурата, јадете ги наутро.

Žvakaća gumaМастика за џвакање
Мастиката за џвакање може да ве заштити од есенските болести. Значи, помага во прочистување на грлото, што значи дека вашето тело има повеќе шанси да се ослободи од првите знаци на болест во првите развојни часови.

Jedite dagnje

Јадете школки
Кај школките се наоѓа рекордна количина на витамините  A, B, C и PP, кои заедно го штитат имунитетот. Покрај тоа, школките се чист нискокалоричен протеин, кој на телото му е потребен за нормално функционирање.

Konzumirajte hranu sa bananama

Консумирајте банани
Бананите го подобруваат расположението, што е многу важно во есенскиот период, така што телото има моќ да се бори со разни вируси. Покрај тоа, бананите се богати со витамин Ц, кој ви е потребен во студената сезона, дури и за убавината и здравјето на кожата.

Dodajte kurkumu hrani

Додадете и куркума на храната
Куркумата често се користи како зачин за разни јадења. Сем интересниот вкус, таа го штити телото од настинки, ги убива вирусите и бактериите.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДобродојдовте во Githorn, село од бајките во кое нема улици!
Следна објаваЕксклузивно: куратор Aна Франговска – Кон творечкиот опус на Евгенија Демниевска!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР