Опасна листа – запамтете ја засекогаш!

Секоја година, научниците наоѓаат се повеќе сличности помеѓу силната желба за слатки и зависност од дрога.

Неодамнешните истражувања покажаа дека и при самото споменување на едно од слатките која личноста најмногу ги сака, истите области во мозокот се активираат како тие, кај зависниците од дрога.

Целата вина е препишана на хормонот – допамин кој се лачи во телото во пресрет на слатките и го подобрува расположението по постигнувањето на целта. Исто така, често се нарекува и хормон на љубовта, бидејќи нивото на допамин во телото се зголемува кога сме во љубов. Познато е дека малата содржина на допамин во телото може да доведе до депресија.

Листа на слатки кои дејствуваат на организмот како дрога:

На прво место се карамелите, чоколадца со фил од карамел и други “лепливи” сатки.

Slatkiši koji uzrokuju zavisnost

Slatkiši koji uzrokuju zavisnost

Второто место го заземаат пченкарни стапчиња, снегулки и вафли.

Slatkiši koji uzrokuju zavisnost

Лижавчињата и тврдите бонбони се на трето место.

Image result for лижавчиња

Slatkiši koji uzrokuju zavisnost

Тука ја ќе ја затвориме опасната листа со желе бонбоните.

Slatkiši koji uzrokuju zavisnost

СПОДЕЛИ
Претходна објаваХороскоп од 04.09. – 10.09.2017 година!
Следна објаваЕсенски хит – впечатливи торби!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР