На повеќето луѓе, првиот утрински ритуал им е шоља кафе, но ако кафето на вас не делува онака како што би требало, веројатно го пиете во погрешно време.

Кафето е напиток без кој најголем број луѓе мислат дека не можат, освен за разбудување, честопати тоа време го користиме за да уживаме во првите моменти на денот кој е пред нас, но дали тоа навистина ќе ве разбуди, зависи во кои часови го пиете. Научниците тврдат дека најдобро време за консумирање кафе е помеѓу 9.30 и 11.30.

 Човечкото тело поминува низ 24-часовен циклус, еден од циклусите е и будност, а на нивото на будност влијае хормонот кортизол. Колку кортизолот е повисок, толку сме ние побудни. Тој својот максимум го достигнува помеѓу 8 и 9 часот, така да кафето во тој период не ни е потребно.
Сем што кофеинот тогаш не ни е потребен, внесувајќи го се зголемува толеранцијата на него.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНовата кампања на KARL LAGERFELD PARIS!
Следна објаваНовата кампања на OSCAR DE LA RENTA за есен/зима 2017!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР