Со најлесен начин до совршена линија!

Со најлесен начин до совршена линија!

Познато е дека виното, посебно црвеното, има голем број на бенефиции за човечкото тело.
Покрај тоа што е добро за крвта, истражувањата покажуваат дека црвеното вино помага во борбата против знаците на стареење, ја подобрува меморијата, тоа е добро за срцето, го зајакнува имунолошкиот систем, го спречува дијабетесот, а воедно е одлично за губење на килограмите.
Една студија од 2015 година, спроведена на Универзитетот во Вашингтон покажа дека виното е одлично за губење на тежината.
Губење на тежината се случува поради ресвератрол супстанцијата, која се наоѓа во црвеното вино и тоа помага да ги претвори “белите масти” во масти кои полесно се горат “без маснотии”. Сем што ги менува маснотиите, ресвератрол помага да ја задоволи гладта, па се помали шансите за доцно вечерно консумирање на грицки, кои се најголемиот непријател на тенката половина.

Image result for вино

Друга студија, од престижниот Универзитет Харвард, спроведена на 20 илјади жени во период од 13 години, откриле дека луѓето кои пијат две чаши вино дневно имаат 70% помалку шанси да бидат дебели.
За оние кои не пијат вино, добрата вест е дека ресвератрол се наоѓа во јагодите, боровинките и се разбира, во грозјето.

СПОДЕЛИ
Претходна објава4 собни растенија кои се речиси неуништиви!
Следна објаваНовата Ivy Park колекција на Beyonce!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР