Вермутот е еден од најпопуларните алкохолни пијалоци, кои можат да се користат за да се направат различни вкусни коктели.

Овие коктели се исклучително вкусни, лесни и многу брзо ќе го поправат расположението на вашите пријатели.

Koktel sa brusnicom

Коктел со брусници
Овој коктел е совршен за друштво на жени, во придружба на долгите разговори.

потребно е:

вермут – 50 ml;
сок од брусница – 150 ml;
Брусница – 10 грама;
мраз

Наполнете ја чашата со мраз, потоа прелијте со вермут и сок од брусница. И на крај – во чашата, додадете ги брусниците.

Koktel sa pomorandžom

Коктел со портокал
Коктелот со вермут и портокал е идеално решение за следниот викенд.

Да се направи овој коктел, потребно е:

бел вермут – 50 ml
сок од портокал – 150 ml;
неколку парчиња од портокал
мраз

Наполнете ја чашата со мраз, а потоа додадете вермут, сок од портокал и портокал парчиња.

Koktel sa limunomКоктел со лимон
Коктелот со лимон е совршен за топлите летни вечери, бидејќи ќе ве освежи и разлади.

потребно е:

бел вермут – 150 ml;
лимон – 30 грама;
гранче од рузмарин;
мраз

Ставете во една чаша две парчиња од лимон, а потоа додадете мраз, рузмарин и сето тоа залијте го со вермут.

Koktel sa trešnjama

Коктел цреши

Овој коктел е вистински избор за оние кои сакаат слатки алкохолни пијалаци.

За да се подготви коктелот потребно е:

розев вермут – 50 ml;
ликер од цреши или сок – 150 ml;
Цреши – 25 грама;
неколку листови од нане;
мраз

Наполнете ја чашата со мраз, а потоа додадете сок од цреша или ликер. Пред да послужите, додадете неколку цреши и нане.

Коктелите со вермут се многу вкусни и прифатливи. Така, секој може лесно и без напор да ги подготви дома.
СПОДЕЛИ
Претходна објаваНова колекција на чанти BANCROFT со потпис на MICHAEL KORS!
Следна објаваНеколку едноставни идеи за поубав балкон!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР