Ние веќе пишувавме за супер здравата храна која не е најдобриот избор за првиот оброк, а денес ви претставуваме 10 намирници кои се најдобри за здрав почеток на денот.

1. Кашата од овес ја штити слузницата на желудникот и го спречува создавањето на киселини, исто така, таа е полна со влакна, кои помагаат да се намали нивото на холестерол во крвта.

2. Хељда – ботанички спаѓа во категоријата на зелен лиснат зеленчук, а понекогаш се вбројува дури и кај овошјата. Ефикасно делува на системот за варење, богата е со протеини, железо и растителни влакна.

3. Палентата го чисти телото од токсини, ја нормализира цревната флора и заситува.

4. Две лажици на пченични клици, му овозможуваат на телото 15 отсто од препорачаната дневна количина на витамин Е, околу 10% од потребните фолна киселина и е одличен избор за забрзување на метаболизмот.

5. Јајцата се полни со протеини кои заситуваат, така што значително ќе се намали вашиот внес на калории во текот на денот.

6. Лубеницата е богата со ликопен и е совршениа за да го започнете денот.

7. Боровиницата е добра за меморијата, регулирање на крвниот притисок и метаболизмот, а најдобро делува доколку ја јадете на празен стомак.

8. Леб со цели зрна е богат со јаглени хидрати, кои се неопходни за нашето тело, во раните утрински часови.

9. Јаткастите плодови, освен што ќе ве заситат, тие ја помагаат пробавата и ја нормализираат pH вредноста во желудникот.

10. Медот е супер здрава храна која ќе ви ја даде потребната енергија за почеток на денот, ги забрзува мозочните активности и го стимулира производството на серотонин, хормон кој го подига расположението.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКерамички саксии за цвеќиња кои ги наводенуваат вашите растенија!
Следна објаваRaf Simons во соработка со Calvin Klein
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР