Univerzalni načini da se rešite stresa

Со помош на овие техники за брзо релаксирање, во голема мера ќе го намалите стресот што урбаниот живот ги носи со себе.

Ако сте “жртва” на 21 – век, или на стресниот живот, вашата работа е поврзана со постојана напнатост и притсок кој го пренесувате и во приватниот живот, добро ќе ви дојдат овие неколку едноставни техники, со кои брзо ќе се релаксирате и ќе заборавите на проблемите барем на кратко.

Додека сте дома

Пријателите на кои можете да им се исплачете на рамо, се совршен вид на терапија. Доколку нешто ве мачи, не двоумете се, изфрлете се од себе и тоа со добар разговор. Меѓутоа, не заборавајте, ако барате совет, потрудете се да го прифатите, во спротивно ќе предизвикате фрустрација кај пријателот кој се труди да ви помогне.

Univerzalni načini da se rešite stresa

2. Мирисите ја намалуваат анксиозноста. Неколку капки од мирисно масло, на пример, лаванда, ставете во арома-лампа и дишете длабоко. Можете исто така да ги искористите и предностите на миризливите свеќи и стапчиња.

Univerzalni načini da se rešite stresa

3. Ако сте сами, можете да пеете колку што сакате со силен глас, додека сите прозори не се распрснат! :) Важно е да останете среќни и енергични, така тензијата полека, но сигурно ќе исчезне.

Univerzalni načini da se rešite stresa

Додека сте на работа

1. Можеби ѓе ви звучи чудно, но тапкање со врвовит на прстите по главата, а посебно по челото, ја подобрува циркулацијата и брзо ќе ве опушти.

Univerzalni načini da se rešite stresa

2. Ако работите во канцеларија, додате некое растение, бидејќи тоа сигурно ќе ве релаксира . Доколку се одлучите за цвеќе наместо зеленило, одберете помирни бои кои нема да ви го одвлекуваат вниманието. Покрај тоа, силните бои како црвената, можат само да ви го зголемат стресот и фрустрацијата, па затоа внимателно изберете цвеќе на работната маса.

Univerzalni načini da se rešite stresa

3. Победете го стресот со тивка музика. Истражувањата покажаа дека пулсот понекогаш го прати ритамот на музиката, задоа најдете некоја добра мелодија која ќе ви помогне да се опуштите.

Univerzalni načini da se rešite stresa

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНамриници кое ќе ве разладат како сладолед!
Следна објаваНадреална фотографија на Ben Zank
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР