Namirnice koje će vas rashladiti kao sladoled

Не морате дајадете сладолед за да се разладите.

Можете да се одлучите за поздрава алтернатива во вид на овошје и зеленчук – особено ако сте на диета во која е забрането било какви слатки, па дури и сладолед.

Салата од хељда

Salata od heljde

Хељдата е многу подобра од другите житарки и спаѓа во интегрална храна која се препорачува да се консумира кога сте на диета. Сварете ја хељдата, исцедете ја и оставете да се излади, потоа додадете домати, краставици, сок од лимон, свеж зеленчук и направете одлична ладна салата.

Лубеница

Lubenica

Лубеницата е вистинско освежување и многу луѓе сакаат да ја консумираат во топлите денови. Лубениците се богати со вода и се одлични како десерт. Можете да ја комбинирате со многу видови на овошје и да направите вкусна салата. Исто така, можете да направите леден смути-шејк со логичнно, доста мраз.

Краставица

Krastavac
Како и лубеницата, краставицата е зеленчук кој е богат со вода, а со тоа претставува и одлична храна која разладува. Со неа исто така, можете да направите вкусна салата со домати, модар патлиџан и тиквички.

Домати

Paradajz

Доматот е задолжителен зеленчук во секоја салата. Тој е богат со многу витамини и со освежувачки вкус.
 Грејпфрут
Grejpfrut
Грејпфрутот обично се препорачува на луѓето кои сакаат да симнат некој килограм. И покрај тоа што има малку горчлив вкус, можете да направите свеж сок од грејпфрутот со малку мраз или изедете го во свежа форма.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЈапонски минимализам како инспирација!
Следна објаваУниверзални техники за ослободување од стресот!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР