Градот Кируна во шведската Лапонија, почна со својот проект – урбана трансформација со помош на тим за развој…

За да го прослават овој почеток, ангажирани се уметниците Mats Bigers и Lars Bergstrom, за да креираат социјална структура каде што локалното население и посетителите можат да се соберат и да раговараат за претстојните промени во нивната животна средина. Овие уметници создадоа златна сауна, наречена Solar Egg.

Solar Egg – sauna za druženje

Инспирацијата за овој дизајн доаѓа од арктичката клима на овој дел од светот, каде што владее целодневна темнина во текот на зимата и целодневно сонце во текот на летото. Уметниците ја користеа формата на јајцето како симбол на повторно раѓање, бидејќи, тоа е токму она што му се случува на овој град.

Solar Egg – sauna za druženje

Solar Egg – sauna za druženje

Јајцето е високо 5 метри, а широко 4 метри и има школка направена од позлатен не-рѓосувачки челик, кој на едининствен, уникатен начин го рефлектира пејсажот. Структурата на јајцето има 69 делови, така што лесно може да се демонтира, пренесе и состави на друга локација.

Solar Egg – sauna za druženje

Бидејќи сауните се популарни во овој дел од светот, уметниците сметаат дека овој нивен дизајн, би можел да стане ново место за средби во удобна и топла средина.

Solar Egg – sauna za druženje

Solar Egg – sauna za druženje

Solar Egg – sauna za druženje

Solar Egg – sauna za druženje

Solar Egg – sauna za druženje

Solar Egg – sauna za druženje

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЧудесни луѓе: Глува девојка со својот ангелски глас ја воодушеви Америка
Следна објаваSkycastle – модерен замок во Лос Анџелес!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР