Малиот архипелаг кој ги вклучува островите Малта, Гозо и Комино, се наоѓа во водите на Средоземното море, кои почнуваат да се загреваат во мај, што значи дека од тогаш можете да ги поминувате деновите со сончање на песочните плажи, пливате во тиркизната лагуна или да ги истражувате античките локалитети.

Image result for малта

Related image

Малта има најголем број на историски споменици, повеќе од која било друга земја во светот. Започнете ја турата со разгледување на праисториски храмови, некои од најстарите камени градби во светот или римските катакомби и средновековни градби. Малта е населена речиси од секогаш! Тука постојат траги од цивилизација кои датираат од 6 век пред нашата ера.

Related image

Related image

Малта има повеќе од 300 сончеви денови во годината и е опкружена со кристално сино море, едно од најчистите на Медитеранот, кое е рај за нуркачите.

Најважните места посетете ги со водич, односно црквата Mosta Dome, Ta`Qali – занаетското село, Mdina – прошетка низ градот на тишината, тврдината Rabat, Blue Grotto – сината пештера или турнеја на живописното рибарско село Marsaxlokk … А патувањето до соседното острово Гозо е одлична можност да на патот кон местото Cirkewa, ја истражите Малта.

Image result for малта

Image result for малтаImage result for малта

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваMarchesa – колекција на венчаници за пролет 2018!
Следна објаваBlue Prosecco најпопуларниот летен пијалок!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР