Jack Storms е уметник кој пораснал во New Hampshirе и на возраст околу 30 години ја открил својата љубов кон современата уметност. Кога бил на првата година на студиите, во близна на факултетот открил едно студио, во кое уметникот го изработувал стаклото на многу уникатен начин. Jack со тој уметник работел повеќе од една година за да ја научи секоја компонента и аспект на изработка на овој неверојтен облик на уметноста. Иако многу брзо научил дека процесот на изработка на скулптури од стакло бара интензивна работа, долготрајна и физички напорна, тој во 2004 година отворил свое студио.

Related image

Image result for Jack Storms

Image result for Jack Storms

Процесот на изработка на една скулптура може да трае до 24 недели, создавајќи кристал кој е исечен, полиран и ламиниран и создава прекраасни рефлексии.

За неговите дела, моментално постои шестмесечна листа на чекање.

Погледнете го видеото….

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваФото на денот | Улична уметност во Рио
Следна објаваЈакни со разигран вез!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР