Природната убавина, езерата, Монблан, изобилие од различни култури и удобната колевка на локалните жители, се само некои од причините зошто Женева е омилен град на многумина….

Posetite grad u kom žive ljudi sa svih strana sveta

Сем локалните жители, градот го сакаат сите оние кои бараат подобар живот со поглед кон Монблан, овој швајцарски град со бајковитете езера е вистинско богатство. Во суштина, тој е швајцарски град во кој живеат повеќе од 40% луѓе кои не се по потекло од Швајцарија. Всушност, во овој град живеат луѓе од 187 различни земји на светот.

Posetite grad u kom žive ljudi sa svih strana sveta

Иако секогаш бил под меѓународни влијанија, Женева има некој свој специфичен карактер и фасцинантна историја. Во овој град се родени и живееле многу влијателни луѓе, а исто така таму се основани и бројни хуманитарни организации кои му помагаат на целиот свет, како Црвениот крст.

Posetite grad u kom žive ljudi sa svih strana sveta

За време на летото, сите посетители на овој град уживаат во Женевското езеро и специјалната фонтана која е висока 140 метри. Инаку овие две места се меѓу најпознатите, во цела Швајцарија. Тука можете да поминете феноменални денови, исполнети со неверојатно уживање.

Posetite grad u kom žive ljudi sa svih strana sveta

Како целина, Женева е поделена на лева и десна страна. Левиот брег е модернистички и современ, содржи бројни барови, луксузни бутици и продавници со познатите швајцарски часовници. На десниот брег се наоѓа железничката станица, како и дел од градот кој има специфичен ноќен живот и сосем свој ритам.

Posetite grad u kom žive ljudi sa svih strana sveta

Posetite grad u kom žive ljudi sa svih strana sveta

Женева е полна со историски згради и населби, кои имаат швајцарски шарм со камени улици. Овој град не е познат по голема и грандиозна архитектура, иако од оваа земја потекнуваат бројни архитекти кои се светски познати.

Posetite grad u kom žive ljudi sa svih strana sveta

Posetite grad u kom žive ljudi sa svih strana sveta

Posetite grad u kom žive ljudi sa svih strana svetaPosetite grad u kom žive ljudi sa svih strana svetaPosetite grad u kom žive ljudi sa svih strana svetaPosetite grad u kom žive ljudi sa svih strana svetaPosetite grad u kom žive ljudi sa svih strana svetaPosetite grad u kom žive ljudi sa svih strana svetaPosetite grad u kom žive ljudi sa svih strana svetaPosetite grad u kom žive ljudi sa svih strana svetaPosetite grad u kom žive ljudi sa svih strana svetaPosetite grad u kom žive ljudi sa svih strana sveta

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПогледнете го новиот Музеј на сладоледот во Лос Анџелес
Следна објаваSarah Battaglia for Salvatore Ferragamo
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР