Кој би помислил дека апаратите кои ги употребуваме во кујната, еден ден ќе потсетуваат на уметнички дела?

Брендот Dolce & Gabbana, се здужи со компанијата Smeg, за да додаде естетика и визуелна вредност на инаку досадните апарати, кои сега добија егзотични уметнички форми и детали.

Овие два италијански бренда се здужија за да ги сменат обичните предмети во кујната, како тостерот, соковникот, апаратот за кафе и блендерот и да изгледаат како уметнички дела.Оваа колкеција со име “Sicily my love”, ни ги претставува парчињата кои се украсени со декоративни детали, односно со традиционалните сицилијански мотиви и орнаменти. Детали, како жолтиот лимон, цитрусите, сливите, пејсажот и брегот на јужна Италија. На блендерот можеме да забележиме и слики од Етна, која е декорирана со цветни дезени.

Оваа луксузна колекција е претставена на саемот Salone del Mobile во Милано.

Dizajnerski kuhinjski aparati inspirisani SicilijomDizajnerski kuhinjski aparati inspirisani SicilijomDizajnerski kuhinjski aparati inspirisani SicilijomDizajnerski kuhinjski aparati inspirisani SicilijomDizajnerski kuhinjski aparati inspirisani SicilijomDizajnerski kuhinjski aparati inspirisani Sicilijom

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваВо која земја на светот луѓето се најсреќни?
Следна објаваBottega Veneta – old time класика апсолутно женствено!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР