Јајцата се темел на здравата исхрана, без разлика дали ги јадете наутро со тост или како додаток на вечерната салата. Но, како и со зеленчукот, постојат безброј начини како да ги припремите, а некои рецепти се далеку поздрави од други.

Тимот My Body + Soul, неодамна разговараше со Joel Feren, диететичар и портпарол на австарлиското диететско здружение, за најздравиот начин на спремање на јајца.  “Пошираните или варени, се најздравата метода, само затоа што не додаваме масти, туку само ги вариме во вода.”, кажа тој за австралискиот магазин. “Кајганата е една од најмалку корисните методи на спремање, заради различните рецепти”.

Печените јајца спаѓаат во средина, кога е во прашање здравата припрема, зависно од тоа во што ги печете. Доволна е какпка масло, која можете со четка да ја размачкате по тавата и така да го намалите внесот на мастите.

Со други зборови, самото јајце е здраво, но додатоците како што се млекото, путерот, сирењето и уште многу други додатоци, не се. Консумирањето на јајцата во нивниот најчист облик е најдобар начин, како би сте си осигурале квалитетен оброк.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНовиот “heartilage” пирсинг тренд!
Следна објаваTattoo уметник кој вашите миленичиња ги претвора во најслатки тетоважи!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР