Оваа скриена вила се наоѓа на грчкиот остров Antiparos, а ја дизанирале познатите архитекти Camilo Rebela и Susana Martins.

 Ktima House“ е куќа која можеме да ја гледаме од два различни начина – одозгора, изгледа како апстрактна бела линија, а од брегот вилата изгледа како древна градина.

Составот и ритамот се создадени по грчките градежни прописи кои наведуваат дека волуменот на градбата не смее да биде подолг од 10 метри. Вилата е поделена на два дела – приземје кое служи како пансион или апартман за гости, додека на првиот кат е сместен главниот дом.

Зелените кровови ја чуваат константна температурата преку целата година, без потреба за механички состави за ладење.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објава“Bitcoin” платежна валута на иднината!
Следна објаваНов водотпорен гел за веѓи во повеќе бои!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР