Дали сте размислувале за тоа што вистински ве прави среќни?

Во продолжение прочитајте ги 8-те мали тајни и трикови, кои среќните луѓе ги прават секој ден, за сопственото расположение!

Поставете си цел!

Некои ова го нарекуваат to-do листа, но организацијата на сопстевниот ден ќе ве направи поефективни, поуспешни и посреќени. Докажано!

Одберете една работа, заради која сте благодарни тој ден!

Важно е да се фокусирате на се што е добро во вашиот ден. Затоа, се бројат и најмалите ситници, како некоја смешна порака која сте ја размениле со најдобрата пријателка.

Барем 20 минути престјувајте во природа!

Не е важно кое годишно доба е, дали врне дожд или сонцето грее. Само 20 минути на свеж воздух може драматично да го поправи вашето расположение и да го редуцира стресот.

Потрудете се секогаш да сте на прво место!

Без разлика на тоа колку деца или e-mail-ови имаат, нивното време е важно. Размислете за тоа – сигурно ќе најдете повеќе трпение за драгите луѓе, ако сте имале 30 минути само за себе во денот.

Јадат доручек!

Да, гладта е грозна. А доколку го прескокнете утринскиот оброк, како да сте потпишале нервозен ден. Не е битно каков доручек одбирате, туку колку време за него имате – секогаш земете барем нешто во поминување, за да го смирите организмот.

Пијат многу вода!

Исто како прескокнувањето на доручек, хидратацијата е исто така причина зошто можеме да бидеме со лошо расположение. Затоа секогаш држете шишенце со вода крај себе, за да се присетите на важноста на оние 8 чаши вода на ден.

Слушајте музика!

Озбилно или нешто едноставно како хитови на Beyoncé, за време на возењето кон работа… итекако ќе ја зголеми вашата среќа! Проверено!

Во 22 часот се во кревет!

Сонот е клучен за среќен живот. Ако го немате доволно, сигурно ќе бидете нервозни. Поставете си време кога одите во кревет – и држете со до него!

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПопуларен пролетен тренд – папучи со широки топуци!
Следна објаваНајексклузивните холивудски автомобили
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР