Што да одбереме – леб или тестенини?

Што да одбереме – леб или тестенини?

Леб или тестенини?

Ова прашање му беше поставено на Joel Feren, диететичар и портпарол на Dietitian’s Association of Australia.

Ако веќе морате да бирате помеѓу овие 2 зла, изберете го помалото!

Според него, лебот е подобар избор од тестенините. “Една шоља сварена тестенина има повеќе калории отколку две кришки леб”, тврди Feren. “Во поглед на содржината на јагленохидрати, имаме 42 грама јагленохидрати во шољата со тестенини и околу 30 грама во 2 кришки леб”. Но пред потполно да ги исфрлите тестенините, земете го во обзир фактот, дека тестенината за за време на подолг временски период, полека ја ослободува енеријата “- објаснува Feren.

Проблемот не е во тестенините, туку во количините кои ги косумираме. Луѓето имаат тенденција да изедат премногу тестенини. Често пати таа се јаде без протеини и зеленчук.

Feren препорачува 130 -150 гр. тестенини, мерени пред варење, како оброк со салата и извор на протеини. Одлучете се за интегрална тестенина која има малку повеќе влакна, отколку белата. Одберете ги со бета глукан кој помага да се намали холестеролот. Тоа се ист вид на влакна кои ги наоѓаме кај зобот.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваKanye West со новата Yeezy колекција ги скрши сите предрасуди!
Следна објаваРобот кој ги носи вашите работи од продавница до домот!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР