Сликарот David Hockney, во една прилика кажал – “Мислам дека е многу добар совет, да верувате единствено во тоа што уметникот го создава, многу повеќе, од колку во тоа што тој го вели за своето дело”.

Вчера во Лондон во галеријата на “Tate Britain”, се отвори големата ретроспективна изложба – 60 години творештво на сликарот David Hockney. Масла, акрилик, цртежи, фотографии, цртежи на смартфони и многу други медиуми, во кој Hockney има работено. Тој е еден од најпознатите современи уметници и неговите дела се продаваат во милионски суми. Има 79 години и се уште слика секој ден.

Изложбата трае до 29 мај 2017 година.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНеверојатни визит картички!
Следна објаваНов тренд – разиграни и обоени sидови!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР