art-1284427-1280-1

Запаленијата се на жалост, врската помеѓу големиот број на нашите секојдневни проблеми – од благи пореметувања како што се акните и надуеност до сериозни болести како што се реуматолошкиот артритис и туберкулозата – запаленијата се скоро секогаш кривецот. Затоа не не чуди дека намирниците како куркума и чајот од ѓумбир, ќе бидат еден од здравите трендови за 2017 година.

Намирниците кои се борат со запаленијата ќе бидат тренд број 1 во 2017 година.

“До 2020 година, се очекува зголемување на пазарот од 7%, заради побарувачката на намирници кои се борат против запаленијата, а мислиме дека 2017 година, ќе биде и година со најава на нови прозводи, како и истражувања и развој на истите”- изјави  Deborah Barrington, уредничка во Industry Diveu. Се случи и значајно зголемување на побарувачка на куркума, куркума латес и чај од ѓумбир. Дури Starbucks го почувствува новиот тренд, објавувајќи го својот прв против запаленија напиток – Chile Mocha Latte.

Движењето “но gluten” е исто така една од причините за се поголемата популарност на против воспалителните намирници. “Не е случајно што многу здрави прехрамбени трендови се всушност замена за глутенот, житарките и млечните производи”- наведуваат во Well+Good.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСупер модерен деловен простор со необична структура!
Следна објаваЗапознајте го кучето Reagan и неговиот најдобар пријател
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР