Овие пет намирници не ги држете во фрижидер!

Овие пет намирници не ги држете во фрижидер!

Многумина од нас, некои намирници автоматски ги редиме во фрижидерот иако не припаѓаат таму, затоа сега, припремете се за чистење на полиците внатре во фрижидерот – овие 5 намирници подобро е да се чуваат на собна температура.

Aвокадо

Ако го ставите во фрижидер, нема ја постигне кафената боја која благодарејќи на зраците ја добива. Држете го во хартиена вреќа.

Патлиџан

Било да го ставате во салата или од него правите сос за тестенини, патлиџанот има многу подобар вкус доколку го чувате на собна температура. Затоа ставете го во здела под прозор за природно да созрее.

Диња

Ова овошје со мирисот е голем крадец на просторот, затоа чувајте го во некоја остава. Кога ќе го исечете, сепак ставете го во пластична кутија.

ЛУК

На лукот му одговара сув, вентилиран простор, подалеку од другите намирници кои би можеле да го апсорбираат неговиот мирис. Чувајте го на темно место.

ЛЕБ

Ако чувате леб во фрижидер, имаме лоши вести за вас – лебот побрзо ќе се расипе во фрижидерот. Држете го во затворена кутија, на темно и суво место.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМобилен џакузи Weltevree Dutchtub!
Следна објаваЈавен Повик за дизајнери, дизајн студија и маркетинг агенции!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР