Глобално познатиот шеф Gordon Ramsay, кој има навика професионалните готвачи да ги доведе до нервен слом, одлучи своето големо познавање да го пренесе на аматерите готвачи, претставувајќи 10 најкорисни кулинарски совети кои се потребни на секој готвач – аматер.

Погледнете го видеото каде ќе научите како:

  • да го излупите и сецкате мангото
  • правилно сечење на босилок
  • да откриете дали ананасот се расипува
  • чистите киви
  • насецкате пиперка
  • засечете месо
  • да ја чувате храната свежа
  • овошјето побрзо да зрее
  • за лутите пиперки
  • и друго…

Внимавајте на прстите!

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНовата колекција на Christian Louboutin е ВРВ на елеганцијата!
Следна објаваМобилна цвеќара во новиот Fendi pop-up дуќан во Токио!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР