Абхазија е територија која е меѓународно призната како дел од Грузија. За време на постоењето на поранешниот Советски Сојузоваа областа важела за едно од најубавите одмаралишта и летувалишта. Сухуми, главниот град на Абхазија е познат ширум свтетот по својата несекојдневна скоро волешбна убавина, по своите лековити води, преубавите шеталишта и по својата космополитска атмосфера. Во 2008 година Абхазија ја прогласи својата независност како држава и е признаена од страна на многу држави ширум целиот свет како што се Русија, Никаргва, Венецуела и мн. други. После многу бурни и воени збиднувања земјата е повторно отворена за посета на туристи.Интересен е фактот што Абхазија е единствена земја во светот каде што виза се купува не при влезот туку при напуштање на земјата. Исто така тука треба да споменеме и дека во оваа земја не постојат мобилни телефони ниту платежни картички,па така ако сакате да ја посетите Абхазија ќе треба сето ова да го имате во предвид. Една од најголемите атракции во Абхазија е НОВИЙ АФОН.  Тое е всушност познатото место каде што пред стотина година неколку руски монаси кои дошле од Света Гора на ова место го изградиле манастирот кој што и ден денес привлекува многу посетители со својата убавина. Во негова близина се наоѓа преубаво шеталиште и мало езерце кое ќе ве маѓепса со својата убавина. Ако ви е претопло имате можност со помош на воз да стигнете до огромната пештера каде што со помош на локален водич ќе може да уживате во убавините кои тука ги направила природата во преубавите сталактити и сталагмити. Интересно и необично место за посета, драги наши читатели во продолжение погледнете ги убавините на Абхазија!!

1

abhaziya-picunda

abkhazia-and-russia

Abkhazia-Mosque

gagrypsh

23A8AA2400000578-0-image-19_1417523355342

abkhazia

Exif JPEG

Wines_of_Abkhazia

sanatorium-zoloto-abkhazia-abandoned-2

262612_412070762199170_1241847183_n

622480_366432120096368_1330393204_o

12243180_951884364884471_3896068473340706887_n

12045766_930108700395371_209038672075288895_o

10333418_904498566289718_5799224284055084602_o

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНеделен репертоар на Драмскиот театар (22.02 – 28.02)
Следна објаваПролет на улиците во светот
Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!! My main fields of interest are arts and culture, but I am easily adaptable to different types of topics. Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ