На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 22.02 до 28.02.2016 ќе имате можност да ги проследите следните претстави:

1

ден и час:       24.02.2015 (среда) | 20.00
претстава:      ХАМЛЕТ
играат: Дејан Лилиќ, Петар Горко, Драган Спасов Дац, Катерина Коцевска,Филип Трајковиќ, Викторија Степановска/Сања Арсовска, Лазе Манасковски, Игор Стојчевски, Игор Ангелов, Никола Ацески, Александар Ѓеорѓиески, Игор Георгиев, Слободан Трендов
автор: Вилијам Шекспир
режија: Дејан Пројковски

10417803_10152677855675933_6935983153295693917_n

ден и час:       25.02.2016 (четврток) | 20.00
претстава:      ЧОЛАК
играат: Сашо Тасевски, Рубенс Муратовски, Филип Трајковиќ, Игор Стојчевски
автор: според Мартин Мекдонах
режија: Синиша Евтимов

12651223_10153207916840933_4345831707263909277_n

ден и час:       26.02.2016 (петок) | 20.00
претстава:      ЈОВ
играат: Игор Стојчевски, Соња Стамболџиоска, Филип Трајковиќ, Златко Митрески, Игор Георгиев, Александра Павлова, Емилија Мицевска, Благица Димитровска
автор: Венко Андоновски
режија: Сашо Миленковски

003

ден и час:       27.02.2016 (сабота) | 12.30                     
претстава:      БИБЛИЈАТА
играат: Трајанка Илиева – Вељиќ, Викторија Анѓушева, Виолета Шапковска, Биљана Драгичевиќ – Пројковска, Ирена Ристиќ, Калина Наумовска, Гордана Ендровска, Ана Костовска, Катерина Шехтанска – Лаковски, Сања Арсовска, Соња Стамболџиоска, Јана Стојановска, Александра Павлова, Емилија Мицевска, Благица Димитровска, Диме Илиев, Ѓорги Тодоровски, Зоран Љутков, Игор Стојчевски, Филип Трајковиќ, Игор Ангелов, Анастас Тановски, Златко Митрески
режија: Срѓан Јаниќијевиќ

00014

ден и час:       27.02.2016 (сабота) | 20.00
претстава:      СЕКС ДРОГА И РОКЕНРОЛ
играат: Сашо Тасевски
автор: Ерик Богосјан
режија: Ристе Алексовски

12391408_10153141997065933_3310498820934258346_n

ден и час:       28.02.2016 (недела) | 20.00
претстава:      ГОСПОЃИЦА ЈУЛИЈА – ТЕАТАР ФАБРИКА – мала сцена
играат: Миа Кантарџиева, Теоман Максут, Емине Халил
автор: Август Стринберг
режија: Ѓорѓи Ризески

Divianarts.com е медиумски покровител на Драмскиот театар Скопје.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНеделен хороскоп од 22.02. – 28.02.2016 година
Следна објаваАбхазија “Земја која не постои”
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР