Принцезата Грејс Кели е уникатен пример за безвременски моден стил и грациозност. Станувајќи принцеза таа станува една од најобожуваните модни икони на дваесетиот век ширум светот. Таа е родена на 12 ноември 1929 година. Веќе на 20 годишна возраст таа се појавува на њујоршката театарска сцена, за во 1953 година замине за Холивуд и го снима својот култен филм “Mogambo”, за кој е номинирана за престижната награда оскар во 1954 година. Во 1956 година таа се мажи за принцот Рение, и влегува во високите краслки кругови. За кратко време таа станува највпечатливата модна фигура во овие кругови чиј стил и до ден денес ја следат некои од кралските членови како на пример Кејт Миделтон.

Grace Kelly (1950s)

Во 1955 година таа е прогласена за најдобро облечена личност на едно тогашно престижно модно списание. Веста пријатно ја изненадила принцезата која што изјавила дека таа всушност и не прави ништо посебно освен што се држи до своите омилени фустани. Принцезата била редовен муштерија кај најпознатите светски креатори како што се; Marc Bohan at Dior”, Coco Chanel, Hubert de Givancy, Cristobal Balenciaga. Нејзината љубов за “HERMES” чантите и дијамантите на “Cartier” ги направиле истите уште попопуларни. Во продолжение погледнете ја убавината и гразизноста на принцезата од Монако!!

gk_colour_corrected_high_res_2

American actress Grace Kelly (1929 - 1982) in a lace-trimmed top, circa 1955. (Photo by Silver Screen Collection/Hulton Archive/Getty Images)

a5f3ed76cd5cf3522728808a8bbc12d7

5502a211dae34_-_elle-19-grace-kelly-v

American actress Grace Kelly whose engagement to Prince Rainier of Monaco was announced today, smiles as she leaves the Philadelphia Country Club, on Jan. 5, 1956, after the engagement announcement luncheon, closely followed in the doorway by the 32-year old prince. (AP Photo)

03cbc18f1344f765ea54e42a0094cb54

 

Grace Kelly and her mother Margaret Kelly, 1950s

Grace-Kelly

grace-kelly-Celebrity-Wedding-Dresses-801x1024

gummibearlife-style-grace-kelly-2

НЕМА КОМЕНТАРИ