Во нашето постојано барање за импресивен дизајн, наидовме на Лемонграс, шарен ресторан кој го осмислиле дизајнерите од агенцијата Einstein & Associates,  во Богор на Јава – Индонезија, кој потсетува на тропски рај. Проектот е современ со тропски бои и растенија, дизајниран посебно како би се стопил со природата. Самата зграда е сместена во средиштето на убаво дизајнирана тропска градина, кој е во суптилна врска со Богор, па така станува симбол на мирот и едноставноста на умот.

Четирите различни делови го прават целиот изглед на ресторанот – главната кујна, просторот со масите поставени на свеж воздух, внатрешниот простор со  маси на вториот кат и на крај, просторот со  масите на кровот. Кога влегувате низ главниот коридор кон саканата маса, звуците, прскање со вода и мирисот од свежите растенија, создаваат незаборавно искуство. Еден од најдобрите елемнети на дизајнот е мозаичкиот под кој оддава силна енергија и боја. Материјалите се од дрво, камен, и теракoтни плочки и сето заедно создава исклучителен визуелен ефект. modern-restaurant-10

modern-restaurant-11

modern-restaurant-12

modern-restaurant-13

modern-restaurant-14

modern-restaurant-3

modern-restaurant-5

modern-restaurant-6

modern-restaurant-7

modern-restaurant-8

modern-restaurant-9

architecture-modern-restaurant (1)

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМодерен дизајн | Куќа од три кутии
Следна објаваКако да го декорирате домот во есен!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ