Некаде под скалите на шпанскиот Харлем, во соседството меѓу новодојдените Порториканци постои место познато под името El Barrio кое што пружа чувство на дом за локалните уметници моментално и во минатото, меѓу кои и Фрида Кало. La Casa Azul Bookstore е единствената независна книжарница на овој локалитет, меѓу посетителите позната како литературен центар во овој дел на Њујорк, кое го влече шармот на Латинска Америка.

Книжарницата е сместена во историската област La Marqueta каде што во текот на 30тите и 40тите години на минатиот век за која се вели дека „ова соседство има приказни кои се заробени во песните и книгите кои се продаваат во самата книжарница“, која има доста исполнет календар со активности и локални случувања како домаќинка на многу настани и програми. Поетски ноќи, книжевни клубови, уметнички работилници и годишнината на Кало се слави тука. Со маркантен ентериер, книжарницата поседува симпатичен двор, кој е исто така, домаќин на горенаведените случувања.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЗимски декорации од стари џемпери
Следна објава12 совети за среќа
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР