Националниот историски музеј во Лондон веќе половина век организира годишни натпревари за најдобри фотографи на дивиот свет. Почнувајќи од 1964 година, на тој натпревар се пријавувале најдобрите фотографи ширум светот. Оваа година во категоријата Млади фотографи на дивиот свет, категорија која ги опфаќа фотографиите на фотографи до 17 годишна возраст, победничката титула му припадна на Carlos Perez Naval – девет годишно момче од Шпанија.

34

Родителите на Карлос се неуморни патници кои сакаат на своето дете да му го претстават светот, но тој смета дека не мора да оди во далечни земји за да создаде прекрасни фотографии. Започнал да фотографира кога имал само 4 години и мора да признаеме дека ја заслужува оваа награда.

33

32

31

30

29

27

23

22

24

25

26

28

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПариски стил во ентериерот
Следна објаваФото на денот | Потокот на самовилите
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР