5 правила кон кои треба да се придржувате за време на појадокот.

Toast with blueberries, nuts and tea

Внесете најмалку 8 грама растителни влакна

Влакната долго ќе ве држат сити и нема да морате да јадете грицки сè до ручекот.

Појадувајте веднаш штом станете

Искористете го потенцијалот на организмот да согорува масти и појадувајте најдоцна еден час откако ќе станете наутро. На тој начин, избегнувате напад на глад во подоцните часови.

2

Повеќе протеини, помалку шеќери

Слатката храна е примамлива за прв оброк, но не е баш најпаметен избор. Има повеќе калории, а дава помалку енергија, па затоа најдобро би било да ја замените со намирници богати со протеини, како јајца и пецива од цели зрна житарици.

Водете сметка за големината на порцијата

Појадокот треба да биде доволно обилен за да ве засити, но не треба да се претерува. Не би требало да внесете повеќе од 350 калории за појадок.

1

Никогаш не го прескокнувајте појадокот

Општо познато златно правило кое е особено важно доколку сакате да изгубите некое кило. Квалитетниот појадок ќе ве засити доволно за да внесувате помалку храна во останатиот дел од денот .

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЧетири психолошки предности на литературата
Следна објаваМоден тренд | Сива боја
Креативната страна на животот под поинаков агол, каде важи правилото "less is more" е она што го опишува овој член на креативното семејство. Со оптимистичен пристап и позитивна енергија, сиот труд го насочува кон доброто и инспирацијата, кон вистинските вредности; како што е уметноста и квалитетниот креативен израз. Со поедноставување на животот, стои рамо до рамо со останатите креативци во тимот на Divian Arts.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР