1

„Се’ што гледаме или ни се чини дека гледаме, е само сон во сонот.“
– Едгар Алан По

165 од смртта на еден од најголемите великани во книжевноста, маестралниот креатор на морничави поеми и хорор-приказни. Големиот г-дин По умира на 7ми октомври, 1949 година. Шарл Бодлер ја опишува неговата смрт како „речиси самоубиство, самоубиство кое било подготвувано долго време“. Повеќе од век и половина, По е сеуште популарен кај својата читателска публика; но, одвреме-навреме доживува и филмска реализација – во негова чест, денес може да ги погледнете The Raven, The Tell-Tale Heart или пак Stonehearst Asylum.

„Едгар Алан По е мртов… оваа најава ќе шокира многумина, но само неколку ќе бидат тажни. Поетот беше доста познат, лично или според угледот, меѓу сите во оваа земја. Тој имаше читатели од Англија, а во неколку од државите во континентална Европа тој имаше малку или воопшто немаше пријатели; но, жалењето за неговата смрт ќе биде главно земено во предвид дека книжевната уметност загуби еден од нејзините најголеми, брилијантни, но непредвидливи ѕвезди.“

– За смртта на По, New-York Daily Tribune, 9ти октомври, 1849 година

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНорвешка | Скандинавска авантура
Следна објаваПесочни приказни за Мароко
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР