По повод Светскиот ден на театарот, на 27. март (четврток) во Драмски театар Скопје бесплатно ќе бидат одиграни три претстави. Сепак, билети мора да се подигнат од касата на Драмски театар.

Целодневната театарска програма ќе започне со изведбата на ,,2012 – последните Македонци’’ во 12 часот. Љубителите на театарската уметност ќе можат бесплатно да ја погледнат и претставата ,,Чија си’’, чиј почеток е закажан во 18 часот. Одбележувањето на светскиот ден на театарот ќе заврши со одигрувањето на ,,Огнени јазици’’ во 21 часот.

1

Во месецот на театарот (15.03 – 11.04), билетите за тековниот репертоар на Драмски театар се по намалена цена од 100 денари. Оваа седмица, на сцената на Драмски ќе можете да ги погледнете и претставите:

ден и час:       24.03.2014 (понеделник) | 20.00
претстава:     ГРОФОТ
играат: Филип Трајковиќ, Калина Наумовска, Игор Ангелов, Рубенс Муратовски, Жарко Димоски
автор: Димче Николовски
режија: Димче Николовски

2

ден и час:       25.03.2014 (вторник) | 20.00
претстава:      ЕВРИДИКА
играат: Маја Вељковиќ – Пановска, Диме Илиев, Игор Ангелов, Филип Трајковиќ, Софија Куновска, Билјана Драгичевиќ – Пројковска, Трајанка Илиева
автор: Сара Рул
режија: Нина Николиќ

2012 -6_1

ден и час:       26.03.2014 (среда) | 20.00
претстава:      2012 – ПОСЛЕДНИТЕ МАКЕДОНЦИ
играат: Сања Арсовска, Билјана Драгичевиќ – Пројковска, Трајанка Илиева, Рубенс Муратовски, Зоран Љутков, Игор Ангелов
автор: Сашо Миленковски, Тихомир Спировски, Велика Стојкова – Серафимовска, Марко Коловски, Бојан Трифуновски, Љупчо Маневски, Снежана Балканска; Венко Серафимов

1535015_10151891882555933_1981642169_n

ден и час:        29.03.2014 (сабота) | 20.00                     
претстава:      ЖИВОТ ВО ТЕСНИ ЧЕВЛИ
играат: Драган Спасов, Марија Кондовска, Ѓокица Лукаревски, Ванчо Иван Петрушевски, Душица Стојановска, Билјана Драгичевиќ – Пројковска, Зоран Љутков
автор: Душан Ковачевиќ
режија: Ненад Витанов

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНова Грим збирка | Stephanie Schlim
Следна објаваЛевитација | Giuseppe Lo Schiavo
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР