Покана за промоција | Парада на марионетките

Почитувани, ни претставува особена чест да Ве поканиме на промоцијата по повод второто издание на „Парада на марионетките“, авторско ремек-дело на младиот писател во подем...

Направи сам | Предлози за Св. Валентин

Рачно изработените подароци со многу љубов и внимание се секогаш подраги. Препуштете се на вашата креативност и израдувајте го партнерот со нешто уникатно. Доколку веќе...

Подарете љубов и помогнете некому!

Во вторник 14ти Февруари Здружението "Млади за љубов" познати по Кампањата "Гратис Гушкање" ќе имаат хуманитарна акција во соработка со младите од Црвен Крст. Ќе...

SpongeBob SquarePants модни ликови

Холандскиот илустратор Mike Frederiqo инспириран од цртаниот лик Sponge Bob SquarePants претставил неколку модни икони притоа внимавајќи на нивната препознатлива облека, модни додатоци, па...

Фото на денот | Прекрасна патка

Фотографија направена во замрзнатото езеро во Гиновци, Крива Паланка. Прекрасната патка  ужива во ладната вода, а фотографот Оливер Манев го искористил моментот за да...

Buena Vista Tatoo Club

Buena Vista Tatoo Club е студио стационирано во Верзбург,Германија. Тату артистите Volko Merschky и  Simone Pfaff  развиле многу интересен стил кој е мешавина од гранџ графички...
video

Царството на лалињата | Кеукенхоф, Холандија

Кога ќе пристигне рана пролет околу 7 милиони цветови ги шират своите ливчиња, разубавувајќи ја градината Кеукенхоф, во која има околу 1000 видови на...

Малечки и модерни

Галерија од модерни дечиња кои восхитуваат со својот стил. Уживајте!

Пет дена во Париз – Даниела Стил

Големиот, операционен гест доминира во 36тиот роман на Стил - добар пример за тоа како животот се обидува да го искриви и пренасочи нашиот...

Инспирирано од природата

Без разлика колку е напредно општеството и технологијата денес, не треба да заборавиме на нашите корени и понекогаш треба да и се вратиме на...

Да ја вратиме насмевката на лицето на Дарко!

Дарко Трајковиќ има 21 година и боледува од церебрална атрофија на мозокот. Бил на бројни испитувања и резултатите покажале дека има оштетувања на мозокот...

Снегулки

Wilson A. Bentley (1865-1931), The Snowflake Man, успеал да фотографира повеќе од 5000 снегулки, секоја различна една од друга. "Под микроскоп можеме да видиме дека...