1

Инспирацијата овојпат пристигнува од шпанската престолнина Мадрид, а за дизајнот на овој стан со малку квадратни метри, но многу стил спакуван во нив, одговорна е дизајнерката Paloma Martínez Gil. Со површина од скромни 53 метри квадратни, ова мини станбено катче визуелно делува многу попространо од она што фактички е, прекрасно изгледа, а притоа овозможен е и максимален комфор за удобен престој во него. Која е тајната? Во процесот на реновирање, сведена е на минимум преградната улога на ѕидовите во станот, со што е креиран амбиент на еден отворен простор. Со новиот распоред, станот е поделен на две, речиси симетрични целини: дневна и ноќна зона, при што, дневната соба, трпезаријата и кујната се интегрирани како дел од едната, додека приватните простории за кои интимноста е предуслов, сместени се на другата страна. Старите прозорци се заменети со нови, многу поголеми, кои комплетно ја измениле перспективата, овозможувајќи продор на мноштво природна светлина во секое катче. Ентериерот е префинето и урбано здание, стилизирано со доминација на белата боја, искомбинирана со крем, пастелни цветни и светли кафени нијанси, кои му даваат суптилен, свеж и нежен изглед. Декорот е деликатно избран, со сензуален микс на фини дрвени допири, цветни аранжмани и детали со носталгична ретро нота која освојува.

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајкреативните улични дела
Следна објаваЅидни мурали со музички мотиви | Pixers
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР