STATID'ANIMO 001По изненадувањето за филмските сладокусци, со колекцијата ѕидни мурали посветена на магијата на филмот, овојпат креативниот тим на Pixers е со нова мисија – на декоративен начин да ги внесе познатите музичари во домовите на сите љубители на музиката. ‘’Musicology’’ е називот на најновата колекција со потпис на дизајнерското студиo Pixers, која донесува осум оригинални ѕидни мурали со музички мотиви. Застапени се подеднакво и најпопуларните поп-ѕвезди на денешницата, како Daft Punk, Rihanna, Pink, M.I.A и Јay-Z, но и иконите на алтернативната музика, претставени од Skin, Depeche Mode и Јamiroquai. Сетот колоритни ѕидни декорации покажува дека музиката и дизајнот се нераскинлив тандем, постојано влијаејќи си меѓусебно. Комбинацијата на неонски и пастелни бои, пак, ги изразува различните емоции кои се издигнуваат додека се слуша музиката, која е една од најмоќните инспирации за секој од нас. Ѕидната уметност фасцинирана од поп – културата има за цел да им оддаде чест на овие извонредни артисти, а истовремено да  покаже дека постои и многу поубава, постилизирана варијанта за тоа од класичните музички постери. Сите поп-мурали од колекцијата се со прилагодливи димензии и достапни се во широк вариетет на перманентни, или привремени материјали со висок квалитет.

1 2

3 4

5 6

7 8

9 STATID'ANIMO 001

11 12

13 14

15 16

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМногу стил во малку квадрати
Следна објаваМонохроматски фотографии | Gabriele Croppi
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ