Месец на театарот во Драмски

Во месецот на театарот, од 15 март до 11 април, билетите за сите претстави во Драмски театар - Скопје  ќе чинат 100 денари. Оваа седмица,...

Отворен повик за модни дизајнери на модни додатоци |Работилница „Развој на...

Дата: 27-29 март, 2015 Време: 09:00–12:00 & 13:00-16:00 Предавач: Жан Бутон, главен финансиски менаџер во модната куќа „Ристо“ Тема: Развој на моден бизнис Информации за работилницата Ако сте моден...

Што ќе се пие на Пиволенд? (листа на пивски брендови учесници)

Од пива кои ги правеле баварски калуѓери па се до официјалното пиво на фудбалскиот клуб Барселона. Понудата е голема и разновидна. Фестивалот на пивото- Пиволенд...

АРТ ОГРАДА – Изложба на отворено во Карпош

На само еден ден пред почетокот на десеттото издание, Моден викенд Скопје во соработка со Општина Карпош, на 22 октомври, во 11 часот ќе...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (01.12 – 06.12)

На сцената на Драмскиот театар Скопје од 01.12 до 06.12.2014 ќе имате можност да погледнете една премиера и две претстави кои се на тековниот...

Олгица Ѓоргиева за крај на 11.Моден викенд Скопје низ објективот на...

Со колекцијата „Одбери ја својата бајка“ дизајнерката Олгица Ѓоргиева го затвори единаесеттото издание на Моден викенд Скопје вчеравечер во катната гаража „Солунски конгрес“. Колекцијата...

Автентично кубанско доживување во Македонија – „Хола Охрид“

Оваа година Охрид ќе биде домаќин на првиот меѓународен салса фестивал во Македонија, наречен „Хола Охрид“. Настанот ќе се одржи во организација на танцовиот...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (27.10 – 01.11)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 27.10 до 01.11.2014 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       28.10.2014 (вторник) | 20.00 претстава:     ...

9.Моден викенд Скопје | Април обоен во магента

Првата априлска недела ќе ја одбележат ревии на дваесет македонски дизајнери и модни куќи во рамките на деветтото издание на Моден викенд Скопје кое...

Богата програма со најдоброто од музиката на светот

ОФФ-ФЕСТ (28 мај - 1 јуни 2015) Програмата на годинашното 14-то издание на Офф-Фест е распоредена во пет богати фестивалски вечери на кои ќе настапат седум...

Скопски Џез Фестивал Ве поканува

Скопскиот џез фестивал има чест да Ве покани на традиционалната годишна забава која ќе се одржи на 22 јануари (четврток) арт-кафе „Менада" (Стара Чаршија) со почеток во 22 часот Настанот...

Месец на дизајнот – Љубљана 2014

,,Месец на дизајн’’ (,,Mesec oblikovanja’’) во Љубљана е еден од најпознатите годишни настани во Словенија, чија традиција бележи повеќе од една деценија постоење. Во...