На сцената на Драмскиот театар Скопје од 01.12 до 06.12.2014 ќе имате можност да погледнете една премиера и две претстави кои се на тековниот репертоар. На 05.декември (петок), со почеток од 20 часот премиерно ќе биде изведена претставата ,,Човекот кој го изеде светот’’, во режија на Билјана Радиноска.

01

Драмскиот текст на германскиот автор Нис-Моме Штокман е еден од најпоставуваните на европската сцена. Актерската екипа ја сочинуваат: Игор Стојчевски, Диме Илиев, Биљана Драгичевиќ – Пројковска, Димитрија Доксевски и Стефан Вујисиќ. На репертоарот на Драмскиот театар Скопје оваа недела се и следните две претстави:

2

ден и час:       02.12.2014 (вторник) | 20.00
претстава:      ЖДРЕЛО
играат: Рубенс Муратовски, Лилјана Велјанова, Диме Илиев, Таци Илиева Вељиќ, Филип Трајковиќ, Димитрија Доксевски, Соња Стамболџиоска, Александар Степанулески, Ивана Павлаковиќ.
автор: Жанина Мирчевска
режија: Зоја Бузалковска

1535015_10151891882555933_1981642169_n

ден и час:        06.12.2014 (сабота) | 20.00                     
претстава:      ЖИВОТ ВО ТЕСНИ ЧЕВЛИ
играат: Драган Спасов, Марија Кондовска, Ѓокица Лукаревски, Ванчо Иван Петрушевски, Душица Стојановска, Билјана Драгичевиќ – Пројковска, Зоран Љутков
автор: Душан Ковачевиќ
режија: Ненад Витанов

Divianarts.com е член на групата на официјалните медиумски покровители на Драмскиот театар.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПразнично волшепство од Диор
Следна објаваПастелни бои во зимската гардероба
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ