Неделен репертоар на Драмскиот театар (01.12 – 06.12)

На сцената на Драмскиот театар Скопје од 01.12 до 06.12.2014 ќе имате можност да погледнете една премиера и две претстави кои се на тековниот...

Олгица Ѓоргиева за крај на 11.Моден викенд Скопје низ објективот на...

Со колекцијата „Одбери ја својата бајка“ дизајнерката Олгица Ѓоргиева го затвори единаесеттото издание на Моден викенд Скопје вчеравечер во катната гаража „Солунски конгрес“. Колекцијата...

Автентично кубанско доживување во Македонија – „Хола Охрид“

Оваа година Охрид ќе биде домаќин на првиот меѓународен салса фестивал во Македонија, наречен „Хола Охрид“. Настанот ќе се одржи во организација на танцовиот...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (27.10 – 01.11)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 27.10 до 01.11.2014 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       28.10.2014 (вторник) | 20.00 претстава:     ...

9.Моден викенд Скопје | Април обоен во магента

Првата априлска недела ќе ја одбележат ревии на дваесет македонски дизајнери и модни куќи во рамките на деветтото издание на Моден викенд Скопје кое...

Богата програма со најдоброто од музиката на светот

ОФФ-ФЕСТ (28 мај - 1 јуни 2015) Програмата на годинашното 14-то издание на Офф-Фест е распоредена во пет богати фестивалски вечери на кои ќе настапат седум...

Скопски Џез Фестивал Ве поканува

Скопскиот џез фестивал има чест да Ве покани на традиционалната годишна забава која ќе се одржи на 22 јануари (четврток) арт-кафе „Менада" (Стара Чаршија) со почеток во 22 часот Настанот...

Месец на дизајнот – Љубљана 2014

,,Месец на дизајн’’ (,,Mesec oblikovanja’’) во Љубљана е еден од најпознатите годишни настани во Словенија, чија традиција бележи повеќе од една деценија постоење. Во...

Конкурс за песни и раскази во „Ш“

Споделуваме убава вест од книжевниот додаток „Ш“ на списанието „Излез“ - отворен е новиот конкурс за песни и за раскази што ќе бидат објавени во...

#ДелувајСега! – Нов фото-конкурс ги лови ефектите на климатските промени

 Пред претстојниот самит во Париз, каде владини претставници од 196 земји ќе се состанат за да креираат нов глобален договор за климатски промени, Програмата...

Покана_ Промоцијата на првиот албум на „Тајфата“

По повод промоцијата на првиот албум на „Тајфата“ насловен како „Еден пат за еден живот“, која ќе се одржи во вторник на 21 април...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (15.12 – 20.12)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 15.12 до 20.12.2014 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       16.12.2014 (вторник) | 20.00 претстава:...

Месиер 45 | Плеада во креација

    Откако титанот Атлас беше приморан да ја носи небесата врз своите раменици - Орион започна да ја брка секоја од Плеадата, додека...

Дивите деца на Hippy Garden

Hippy Garden, ексклузивно ја представи изложбата на живи слики, со огромен број на билки од Хрватска и модната колекција инспирирана од чистата природа, обидинети...

Македонски музички брендови на Пиволенд

Оваа година како и изминатите, веќе во континуитет и традиционално, Пиволенд во својата програма вклучува највеќе македонски изведувачи, бендови и диџеи. На тој начин,...
video

Sinister Days – За сите љубители на хорор уметноста

Sinister Days е креативен предизвик кој што ви го поставуваме заедно со Ерина Богоева. ,,На крајот од октомври минатата година, во рамките на фото проектот...