Жарко Башески со изложба на Скопско Лето

Долгогодишната успешна соработка на Националната галерија на Македонија и Дирекцијата за култура и уметност резултира со партиципација на Галеријата во рамките на манифестацијата Скопско...

Програма во Јавна Соба 26.08. 2019

Работен простор, каде можеш да бидеш ефективен. Зелена тераса, збирно место за сите твои пријатели. Протеински ручек за повеќе енергија. Овошен џин тоник за afterwork мотивација. Соба за...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (08.02 – 14.02)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 08.02 до 14.02.2016 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       09.02.2016...

Пристигнува осмата генерација на Porsche 911

На 27 ноември, осмата генерација на Porsche 911 ќе ја прослави својата светска премиера во Лос Анџелес, 55 години по дебито на оригиналниот 911...

„Музика и Танц“ – Новогодишен концерт со класична музика за деца-...

Во духот на новогодишната и божиќната атмосфера на 22 декември во Салон 19.19 во КИЦ (Културно информативен центар) во 18.00 и 19.30 часот ќе...

Ретроспективна изложба „Петар Мазев, 90 години од раѓање“ во Даут пашин...

Петар Мазев е еден од најистакнатите претставници на македонското современо сликарство. Неговиот опус опфаќа широк распон на ликовен израз кој се движи од фигурација,...

Време е за Баскерфест 2014!

„Караванот што носи среќа“ оваа година ќе го разнесе својот среќен прав во повеќе градови низ Македонија, во периодот од 29 Мај до 30...

Видео | Нов сингл од Тони Зен и Флека – Метафори

Музиката и аранжманот се на Борче Кузмановски и Тони Зен; Текст - Тони Зен и Сиги; Бас, клавијатура и гитара - Борче Кузмановски; Саксафон...

ELigion ревија на Елена Лука

Вчеравечер, во Македонскиот народен театар, театрално и уникатно беше претставена новата колекција eсен/зима 2014-2015 со потпис на модната куќа Elena Luka. Големата сцена на...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (23.12 – 27.12)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 23.12 до 27.12.2014 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       23.12.2014 (вторник) | 20.00 претстава:...

Како да се намали „одливот на мозоци“ од Македонија

Иновативен камп за поттикнување претприемнички дух кај младите Со почеток во 10 часот, денеска во хотелот Холидеј ин - Скопје, ќе се одржи еднодневен „Иновативен...

,,Живот во тесни чевли’’ премиерно во Драмски театар

Оваа недела, премиерно на сцената на Драмски театар Скопје ќе биде одиграна претставата ,,Живот во тесни чевли’’, по текст на Душан Ковачевиќ, во режија...

Тромбонистот на Џејмс Браун – легендарниот Фред Весли во Скопје

На 26 март, со почеток во 20 часот, во ноќниот клуб Станица 26, концерт ќе одржи култниот тромбонист Фред Весли заедно со неговата група...

Драмска претстава „Неверство“ во МОБ

„Неверство“ е едно од најзначајните дела на Англиската драма. Пишувајќи ја во 1978 година, Харолд Пинтер бил инспириран од својата прикриена вонбрачна љубовна афера...

МАКЕДОНСКАТА МОДНА ДИЗАЈНЕРКА МАЈА КИКИРИИТКОВА ПОВТОРНО СЕ ВРАЌА НА МОДНАТА СЦЕНА

Елеазар е новиот проект на Маја Кикириткова Трајковски со кој се враќа на модната сцена во Македонија. По неколку годишна пауза, модната сцена го...

Вкуси го летотово Скопје:Од 5ти август прв Летен фестивал на овошјето

Под мотото „Вкуси го летото“ Дистрикт бар и ресторан организира Летен фестивал на овошјето кој ќе се одржув секоја сабота од 5-ти до 31-ви...