Промоција на “Зимски распуст” од Хилдур Кнутсдотир, најпознатата исландска авторка за...

Хилдур Кнутсдотир, која се смета за една од најоригиналните авторки за деца во Исланд, ќе го посети Скопје по покана на својот македонски издавач...

Недела на дизајн во Јавна Соба

21.11 // 20:00 Пред отворањето на Неделата на дизајн Ве каниме на настан каде што ќе уживате во вкусна храна приготвена од италијанскиот готвач Giorgio...

СОРАБОТКА на LEVI’S® x JUSTIN TIMBERLAKE ЗА 2018 “FRESH LEAVES”

Levi’s® денес ја најавува соработката со десеткратниот добитник на Греми награда и актер, Џастин Тимберлејк. Заедничката колекција наречена “Fresh Leaves” е модерно видување на...

МОДЕН ВИКЕНД СКОПЈЕ ОБЈАВУВА ОТВОРЕН ПОВИК

Ако сте дизајнер од Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Хрватска, Словенија, Србија, Бугарија, Грција, Романија и Турција и Вашата цел е...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (31.10 – 06.11)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 31.10 до 06.11.2016 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       31.10.2016...

Јан Харлан, продуцентот на Кјубрик вечерва во разговор со публиката на...

Со задоволство ве покануваме на денешното предавање и разговор со публиката со Јан Харлан, специјалниот гостин на годинешното јубилејно издание на Скопје филм фестивал. Јан...

„ HALLOWEEN“ ВО СКОПЈЕ СИТИ МОЛ

Halloween или „Ноќта на вештерките“ е празник кој се слави секоја година на 31 октомври и се прославува речиси низ целиот свет, a Skopje City...

Фестивал! Дотерај го Скопје!

Со задоволство ве покануваме да бидете дел од нашиот фестивал и да се запознаете со она што Јавна Соба го правеше изминатово лето заедно...

Нобелова награда за литература 2014

На 27ми ноември, 1895 година - Алфред Нобел ја потпишува својата последна желба во завет, давајќи најголем дел од своето богатство на серија награди...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (16.05 – 22.05)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 16.05 до 22.05.2016 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       19.05.2016...

Доделување награди на најдобрите филмови снимени со мобилен на 8. „Мобил...

Во Кинотеката на Македонија утревечер (18 ноември) во 20 часот ќе се одржи финалната вечер на Фестивалот за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил...

Отворен повик за учество на Саем за накит и модни додатоци...

Јавна соба и Капка ги отвораат вратите за сите заинтересирани дизајнери од Македонија и регионот да земат учество на првото издание на саемот за...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (30.03 – 05.04)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 30.03 до 05.04.2015 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       30.03.2015...

Охридско лето | „Његош и јас“

Како дел од програмата на „Охридско лето“, на 31.07,  ќе се одржи театарската претстава „Његош и јас“.  Приказна за едно дете кое живее во водите...

Ретроспективна изложба на Костадин Танчев – Динка во Даут пашин амам

Ве известуваме дека на 24 април 2019 година (среда), со почеток во 20:30 часот, во објектот Даут пашин амам ќе биде отворена ретроспективна изложба...

Видео најава за концертот на Стинг

По рекордно брзо распродадедното шоу што се одржа во Вип Арената на 15.10.2017 (во рамки на “57th & 9th” турнејата), Sting се враќа во...